Neuron Club – Úspěchy transferu CUIP v podání Matěje Machů
Náš výkonný manažer a patentový zástupce Matěj Machů přednášel 10. května 2022 na platformě Neuron Club organizované Nadačním fondem Neuron. Své know-how z komplexního světa ochrany duševního vlastnictví sdílel v pražském WPP kampusu na dalším z pravidelných setkání, jejichž cílem je napomáhat přerodu vědeckých objevů v byznys.
Další řečnicí byla Barbara Paldus, úspěšná podnikatelka a vědkyně. Získala doktorát na Stanford University v oboru elektronického inženýrství a za dosavadní kariéru jí její výjimečné vědecké schopnosti v kombinaci s citem pro byznys dopomohly již k desítkám patentů a založení několika firem.
V neposlední řadě vystoupil také biochemik a ekonom Jaromír Zahrádka, CEO investiční společnosti i&i Prague, které o týden později oslavilo již 5 let své existence. V současné době mají v portfoliu přes deset investovaných firem i hotové exity. Jde o ekosystém na pomezí transferu a investic – zaměřuje se totiž na práci s medicínskými a diagnostickými firmami v první fázi jejich existence.
Následná diskuze porovnala zkušenosti z českého, amerického a izraelského přístupu k vědeckému transferu – zahraniční výzkum je financovaný mecenáši, které zajímá výsledek a vědci mají volnější ruce, u nás je vysoké školství financované ze státního rozpočtu, a proto je sešněrované předpisy a málo flexibilní.
Jak potvrdil Matěj Machů, začátky v rámci velké instituce, jakou je Univerzita Karlova, byly složité, panovala nedůvěra, dnes ale transferová kancelář přináší univerzitě milionové částky – a vědci, kteří získávají svůj podíl, se týmu CUIP hlásí sami.
„Naše podnikání stojí na třech pilířích,“ vysvětlil manažer a patentový zástupce, „první z nich je prodej licencí, takovým příkladem je lingvistický software, který vznikl na Matematicko-fyzikální fakultě. Druhá možnost je prodej vynálezu, jak dokazuje úspěch Oxygen Biotech, řešení pro léčbu covid-19 a ARDS prostřednictvím cílené medikace do plic. Třetí, nejnáročnější možnost, je založení vlastní spin-off firmy, kterou jsme si vyzkoušeli u digitální hry Svoboda 1945. Tu prodáváme pod značkou Charles Games.“
foto: Nadační fond Neuron