Fontana a Pohludka o motivaci vědců k transferu

Portál Vědavýzkum.cz vyzpovídal 20. května 2022 dva členy správní rady CUIP, místopředsedu Michala Pohludku a člena Josefa Fontanu. V obsáhlém rozhovoru odhalili naše ambice do budoucna i některé čerstvé úspěchy a shrnuli motivace akademiků k technologickému transferu.

Fontanapohludkacuip

Jak vysvětluje Michal Pohludka v jedné ze svých odpovědí, je potřeba nadále cílenou osvětou prohlubovat zájem vědců o tech-transfer. S Josefem Fontanou se shodují, že akademici mají přístup k informacím a mohou si o roli a účelu CUIP poměrně snadno dohledat podrobnosti, či dokonce už vědí dostatek o přenosu poznatků a technologií do praxe. Často ale netuší, co je benefitem toho, když skutečně něco komercializují.

Je fér si říct, že z některých stran tu je nedůvěra, univerzita přeci primárně nepodniká, to je fakt. Někdo tak má oprávněné obavy založené na neprofesionálním přístupu, se kterým se mohl setkat v minulosti, a druhá obava ze strany výzkumníků je, aby tou vlastní činností komercializace neohrozili své jiné aktivity. Toto někdo vnímá jako mnohem více rizikové než standardní univerzitní činnosti.

popisuje Josef Fontana důvody prvotní nejistoty u akademiků.

Jak ale odhaluje zbytek rozhovoru, oba pánové považují dnešní stav technologického transferu v České republice i díky CUIP za velmi dobře nastartovaný také proto, že už existují příklady jako GeneSpector (případová studie), které svými zajímavými finančními výnosy motivují další vědecké týmy.

Procesy a systém fungování transferu prošly řadou zatěžkávacích zkoušek v začátcích, aby nyní mohly vědcům nabídnout stabilní podmínky pro praktické využití jejich poznatků. A to se zajímavou finanční odměnou a za právní asistence odborníků prodloužené ruky Univerzity Karlovy.

Nejen o prvních vlaštovkách spolupráce s globálními korporacemi se dočtete v plné verzi článku na Vědavýzkum.cz.

Čtěte také

Případová studie: GeneSpector
ve slovenském TTb

Detailní pohled do zákulisí jednotlivých kroků tech-transferu a soubor doporučení pro univerzity ucházející se o kapitál. Tak by se dal shrnout příspěvěk CUIP do nového čísla slovenského Transfer Technológií bulletin. V této aktualitě pro vás máme souhrn nejdůležitějších informací ze studie i odkaz na…


Nová česká kosmetická značka SAIN® založená na univerzitním výzkumu

Odborníci z 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Biotechnologického a biomedicínského centra Akademie věd a Univerzity Karlovy (BIOCEV) se spojili s českou společností GlobeTech Innovation s.r.o. a skloubili vědu s kosmetikou. Na základě této spolupráce vznikla unikátní řada inovativních kosmeceutických přípravků značky SAIN®, která staví na patentovaném způsobu…


Nové pivo Univerzity Karlovy vstoupilo na trh

Univerzita Karlova ve spolupráci s Matematicko-fyzikální fakultou UK, Výzkumným ústavem pivovarským a sladařským, pivovarem Ferdinand a také CUIP představila na trh zcela nové pivo Slušné číslo. Ochutnat jej můžete v univerzitních provozovnách menz UK – Culina Carolina. Spojení inovací a nejlepších tradic českého pivovarnictví je…


CUIP roste: Hledáme nového analytika

20.7. 2021, Praha. Baví Tě sbírání detailů a klíčových informací o zajímavých technologií, abys s nimi mohl/a dále pracovat a analyzovat je? Umíš pracovat s daty, odbornou literaturou a nebojíš se podrobné rešeršní činnosti? Těší Tě komunikace s lidmi, a to jak v češtině, tak i v angličtině? Dynamický tým CUIP se…